Попалась любопытная статья .
http://jarofed.com/2009/04/bubbles-birth-and-death/Як народжуються та лускають „мильні бульбашки”
Як не затуляй пальцями вуха – від розмов про кризу не втечеш. Це нова улюблена тема нашого люду, яка разом з накопиченням прикладів звільнень та скорочень, в купі з дедалі більшими коливаннями валюти та ринків нерухомості, пожирає уми все нових та нових жертв.
Але сьогодні мені хотілося б доторкнутися до трішки іншої (хоч і дотичної) теми. Як народжуються та лускають „мильні бульбашки”?
Мабуть ні для кого не секрет, що однією з останніх на сьогодні „найбільш роздутих” мильних бульбашок був ринок нерухомості. У нього качали повітря з усіх-усюд і „вдували” такими порціями – що ніякий „латекс” не витримав би.
Ви все ще вірите, що нерухомість може „тільки рости у ціні”?
Нам так вперто і так довго намагалися „вдовбати” в мізки цей стереотип, що ми й до сьогодні не можемо повірити, що насправді ось воно – почалося! Всього рік назад у Києві люди тільки іронічно посміхалися у відповідь на фразу: „Я не купуватиму квартиру за такою божевільною ціною. Почекаю, поки впаде”. А найбільш самовпевнені – крутили пальцем біля скроні, мовляв: „Чекай-чекай, завтра буде дорожче! А післязавтра – ще дорожче”.
Психологічне підґрунтя зародження бульбашки очевидне!
Багатьом людям (а особливо тим, хто сам володіє нерухомістю) подобається, коли їхнє житло росте в ціні. В цей момент людей починає п’янити жадоба і у них виникає ідея володіння нерухомістю, як інвестиціями. Проте, як тільки нерухомість стає інвестицією – самі ціни на неї також починають поводити себе так, як інвестиції… І народжується „її величність бульбашка”.
Можна наводити скільки завгодно прикладів довгих підйомів та швидких падінь, однак очевидно одне – ціни на нерухомість рушили вниз. Падіння цін не трапляється миттєво. Але за останні півтора роки можна було особисто переконатися в тому, наскільки стрімко вони можуть падати. Ще вчора ріелтори переконували нас, що нерухомість упала на 20% - і це максимум, на що здатен ринок. Що далі падати вже просто нікуди. Але сьогодні я переглядаю сайт продажу нерухомості і бачу, що вже сьогодні за квартири, які рік назад коштували більше 100 тисяч доларів, просять 30-35 тисяч. І це стартова ціна! Тобто, якщо почати торгівлю з агентом – вона впаде ще як мінімум на 20% (а трапляються випадки, коли падає на 40%).
Чому ж так відбувається?
Все дуже просто. Люди піддавались манії бульбашки і невимушено віддавали десятикратну вартість нерухомості, ставлячи під загрозу (здаючи під заставу) своє майбутнє і майбутнє своїх дітей. Вони вірили і щиро сподівались, що „нерухомість ніколи не падає”, що „потрібно десь жити” (за будь-яку ціну), що „земля закінчується”, що будь-хто може казково збагатитися, нічого не роблячи за простим рецептом – купивши в борг нерухомість.
Ось, не полінувався і переклав таки на українську мову дуже промовисту діаграмку, яка яскраво показує зародження та розвиток, а також смерть „мильних бульбашок”. Оригінал знайдете на Irvine Housing Blog.

Картинка говорить сама за себе.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Где мы ?