13 червня 2012
15:46
1877
Законы против вредных привычек - действуют, но совсем незаметно
13 червня спливає відведений законодавством термін, протягом якого президент має підписати або ж накласти вето на ухвалений парламентом законопроект, що забороняє куріння у більшості закритих приміщень, включно з барами та кафе.
Останнім часом Віктор Янукович дотримувався декларованого ним же курсу на боротьбу з поширенням тютюнокуріння в Україні, підписавши кілька документів, які дещо послабили позиції тютюнової індустрії.
Однак, чи поставить він вирішальний підпис і цього разу - залишається інтригою. Напередодні у адміністрації Віктора Януковича пролунали сумніви з цього приводу.
Натомість, дедалі більше людей звертає увагу на те, що запроваджені раніше закони все одно далеко не завжди виконуються.
І в той час, як в уряді, посилаючись на соціологічні дослідження, святкують "перемогу над тютюном та алкоголем", експерти кажуть, що позиції переможців не надто стійкі.
Закон не є закон
"А ви знаєте, що на території фан-зони курити заборонено?" - зробила зауваження дівчина-волонтер на Хрещатику гості із цигаркою. Коли почався матч між Україною та Швецією, її зауваження втратили сенс - натовп звідусіль почав диміти.
Штрафувати когось міліція не мала змоги - за порядком в межах фан-зони стежать представники приватних охоронних фірм, з якими уклав угоди УЄФА. Але не факт, що штрафи суттєво змінили б ситуацію - представники антитютюнових організацій стверджують, що така ситуація під час Євро-2012 віддзеркалює ставлення до спроб запровадити нові стандарти щодо поширення тютюну та алкоголю в Україні загалом.
"Ну "побороли" куріння в громадських місцях, але ж нічого не змінилося! Як диміли на зупинках, так і димлять, жодного оголошення про заборону куріння!" - нарікає з цього приводу одна із користувачок Facebook, дискутуючи в мережі.
Вона вказує на невиконання закону, який набрав чинності 1 січня 2009 року і встановив повну заборону куріння у закладах охорони здоров’я, навчальних закладах, у спортивних спорудах, у закладах, підприємствах та організаціях культури, у залах чекання пасажирів на залізничних, авто- і аеровокзалах, у всіх видах громадського транспорту, на територіях дитячих майданчиків.
І хоча лише за перші півроку дії закону року міліція прозвітувала про майже 30 тисяч накладених за куріння штрафів, на зупинках та в інших заборонених місцях досі залишається багато людей із цигарками. Запах тютюнового диму нерідко можна вловити навіть у коридорах урядових установ, в тому числі у міністерстві охорони здоров'я.
Інший закон, який набрав чинності того ж року, зобов’язував заклади громадського харчування щонайменше половину своєї площі повністю ізолювати від тютюнового диму. Але і цієї норми вирішили дотримуватися далеко не всі - на початку 2012 року волонтери оприлюднили результати моніторингу двох десятків найпопулярніших нічних клубів та дискотек Києва. Згідно з їхніми висновками, жоден із обстежених закладів не дотримується вимоги про відведення не менше ніж половини площі для некурців.
Саме через це, наголошують активісти громадських організацій та медики, новий закон про повну заборону куріння у таких закладах принципово змінив би ситуацію - порушувати його значно складніше.
Є проблеми і з дотриманням законодавства щодо алкоголю. Як повідомила 12 червня начальник відділу захисту прав і свобод дітей ГПУ Ірина Кучеріна, за три тижні проведеної нещодавно перевірки прокуратура виявила майже 400 фактів продажу алкоголю неповнолітнім, а в 10-ти регіонах знайшли постери із рекламою спиртного, хоча вона заборонена законом.
До того ж, реклами цигарок та алкоголю повно в інтернеті, кількість користувачів якого в Україні стрімко зростає. На мережу закон поки не поширюється зовсім.
Хто крайній?
Однією з причин, через які не працюють ці закони, називають недостатнє покарання. Наприклад, за продаж алкоголю дітям не передбачена кримінальна відповідальність, а лише адміністративна - штрафи і позбавлення ліцензії на торгівлю спиртним. Хоча, закон не забороняє порушникам отримувати цю ліцензію знову і знову.
Інша проблема - норми в законах прописані нечітко. Приміром, пиво в Україні досі не вважають алкогольним напоєм, інакше його, як і горілку та решту спиртного, не дозволяли б продавати у крамницях із площею менше 20-ти квадратних метрів.
Штраф за куріння в заборонених місцях не перевищує 200 гривень. Антитютюнове законодавство, за словами Петра Короля з "Інституту медіа права", який бере участь у його розробці, виконують навіть менше, ніж решту українських законів:
"Є певний перелік, де заборонено курити - в під'їздах, переходах, біля зупинок громадського транспорту. Ми всі знаємо, що люди курять там, і ніхто їм за це навіть зауваження не робить. І це проблема органів внутрішніх справ, адже за кодексом про адміністративні правопорушення вони відповідальні за такі протиправні дії. Наразі цю чинну норму не виконують".
Речник міністерства внутрішніх справ Володимир Поліщук у відповідь стверджує, що правоохоронці складають десятки тисяч протоколів за порушення норм щодо куріння та вживання алкогольних напоїв:
"Але слід розуміти, що міліція не може кинути свої сили, забути про розслідування кримінальних справ і лише займатися тими, хто курить. Це більше такі превентивні методи: чим більше людей бачитимуть, що це карається законом, тим менше вони будуть палити у громадських місцях", - сказав Володимир Поліщук у коментарі ВВС Україна.
За його словами, суспільству треба час, аби звикнути до всіх запроваджених останнім часом змін. Активісти громадських організацій також наголошують, що важливим у цьому сенсі є самоконтроль на рівні суспільства:
"Найбільше скарг на курців, якими люди пишуть нам, стосується під'їздів. Але міліціонера до кожного під'їзду не приставиш. Тут не слід скаржитися на державу. Необхідний інший рівень правової свідомості, самовиконання. Інколи достатньо просто приклеїти наліпку, яка буде інформувати всіх, що курити в цьому місці заборонено", - зазначила ВВС Україна координатор проекту "Київ, вільний від тютюнового диму" Олена Дуб.
Час діяти
Втім, експерти та урядовці наголошують на тому, що вже зараз у боротьбі проти тютюну та алкоголю, особливо серед дітей, є суттєвий поступ. Статистика підтверджує, що постійне збільшення вартості цигарок, обмеження місць куріння та вживання алкоголю в сумі з рештою заходів принесли свої плоди.
Оприлюднений нещодавно звіт інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка свідчить про те, що в Україні в 2011 році приблизно вдвічі, порівняно із 2003-ім, зменшилася кількість дітей, які вперше пробують цигарку у 13 років. Зараз це в середньому відбувається у 15-16 років. Також, за цей період цигарки стали двічі менш доступними - тютюн легко придбати 44% опитаних.
Окрім того, порівняно з 2007-им роком із 61% до 52% зменшилася кількість підлітків, які протягом останнього місяця вживали алкоголю.
"Так, це є перемогою і громадського суспільства, і влади, і всіх, хто залучений до вирішення цієї проблеми", - вважає начальник управління громадського здоров'я МОЗ Алла Григоренко.
Втім, загальні показники залишаються високими - третина неповнолітніх курили протягом останнього місяця, а більше половини вживали алкоголь. Перша проба спиртного відбувається у 13 років, або раніше, а пили алкоголь хоча б раз у житті 87% неповнолітніх українців.
За таких обставин, вважає голова правління Українського інституту соціальних досліджень імені Олександра Яременка Ольга Балакірєва, яка готувала звіт, є сумніви щодо достатньої ефективності впроваджуваної нині політики:
"Можна радіти зменшенню із з 61% до 52% кількості підлітків, які протягом останнього місяця вживали алкоголь, але чи є це перемогою?", заявила Ольга Балакірєва 12 червня.
Водночас, в представництві дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні наголошують, що спиртне, особливо слабоалкогольні напої та пиво, досі залишаються дуже доступними для учнів - понад 60% респондентів сказали, що їм легко придбати їх:
"Зараз настав час вдатися до дієвої реалізації певних заходів. До того ж, це мають бути не лише дії з боку уряду, вони мусять бути результатом співпраці громади, вчителів, батьків, всього громадянського суспільства", - заявила 12 червня представник ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо.
"Украинская правда"
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.