10 березня 2015   17:09   3499

Будні краматорської міліції: львівський "Беркут", зброя і сепаратисти

Будні краматорської міліції: львівський "Беркут", зброя і сепаратисти
Краматорськ, перехрестя вулиць Шкадінова і Маяковського, міськвідділ міліції. Востаннє на цьому місці я був наприкінці минулого квітня, і тоді ця будівля виглядала дещо інакше.

Кілька розбитих шибок, троє "ополченців" - місцевих хлопців з битками на вході та озброєні "зелені чоловічки" у балаклавах з автоматами всередині відділку – таким був антураж будівлі, захопленої напередодні "самообороною Донбасу".

Сьогодні під’їзд до відділку перегороджує шлагбаум, за вікнами першого поверху видно звалені на купу мішки.

"Зараз нас не захоплять, повірте", - широко посміхається головний краматорський міліціонер, підполковник Сергій Кондрашенко.

ВВС Україна з’ясовувала, у чому полягає специфіка роботи правоохоронців нинішньої столиці українського Донбасу та оцінювала оперативну обстановку на краматорських вулицях очима… колишніх "беркутівців" зі Львова.

Міліціонер з міста К.

На стіні у холі першого поверху міськвідділу висять дитячі малюнки.

На одному з них – автозак з написом "Заключительная машина".

Краматорські дітлахи описали власне уявлення про роботу міліції на картинках

Краматорські дітлахи описали власне уявлення про роботу міліції на картинках


Місцевих дітлахів попросили намалювати роботу краматорських міліціонерів ще позаминулого року. Бойовики, що захопили відділок, не чіпали малюнків - навіть попри те, що на одному з них зображені міліціонери, які тримають в руках транспарант "Захистимо нашу Україну і всіх".

Нинішнє керівництво тим більше не займатиме ці картини.

Сергій Кондрашенко – не місцевий, родом з Кіровограду. Довго працював у тамтешньому карному розшуку. У липні минулого року, після звільнення Краматорська, очолював групу, що зачищала місто від бойовиків, які не відійшли за Гіркіним ("Стрелковим". - Ред.) до Донецька. З січня – виконує обов’язки начальника тутешнього міськвідділу.

Питаю у нього, чим відрізняється робота міліції у Кіровограді та в Краматорську.

"По суті, все те саме. Там все мирно і спокійно, ми собі тихо розкривали злочини. А тут крім того, що ми розкриваємо злочини, ми посилено охороняємо місто, стратегічні об’єкти. Трохи більше навантаження", - каже пан Кондрашенко.

"Відсотків тридцять"

"Якби був мирний час, мені б наявного особового складу вистачало", - додає начальник міліції.

Підполковник Сергій Кондрашенко каже, що краматорський міськвідділ міліції ще раз захопити не вдасться.

Підполковник Сергій Кондрашенко каже, що краматорський міськвідділ міліції ще раз захопити не вдасться.


Однак своїх сил краматорським правоохоронцям замало. З минулорічного особового складу у теперішній міліції залишилися відсотків тридцять людей, оцінює Сергій Кондрашенко.

Певна кількість міліціонерів перейшла на бік "ДНР", зараз вони перебувають у розшуку. Інші – не пройшли сито ініційованих центральним апаратом МВС перевірок, у тому числі - за допомогою детектора брехні, і були звільнені з органів.

"У деяких підрозділах зі старого складу залишилося по п’ять-шість чоловік. Решту – добирали, наприклад, за рахунок міліціонерів з окупованих міст, які залишилися вірними присязі", - каже Сергій Кондрашенко.

Допомагають і інші регіони України. На основі ротації у Краматорську по черзі працюють міліціонери одразу з кількох областей – причому зовсім не обов’язково сусідніх, а й, наприклад, з Вінниці, Волині чи Львова.

Львівський "Беркут"

Львів’яни на патрулювання вулиць Краматорська виходять у "змішаних групах", разом з місцевими міліціонерами: хоча б через те, що приїжджі гірше орієнтуються в місті.

Відрізнити, хто є хто у таких патрулях, досить просто: краматорські ППС-ники озброєні табельним пістолетом і гумовим кийком, на плечах у гостей зі Львова – автомати Калашникова.

На уніформі львів’ян - призабутий у столиці шеврон "Беркута", розформованого рік тому спецпідрозділу МВС, кількох співробітників якого зараз судять за звинуваченням у причетності до масових розстрілів на Майдані Незалежності.

"Юридично "Беркут" розформований, але в душі ми все одно залишаємося "беркутами", - каже прапорщик Ігор Лазаряк.

Норми закону про міліцію забороняють львівським правоохоронцям надавати оцінку подіям, котрі призвели до зміни влади в Україні у лютому минулого року.

Однак вони говорять, що шеврон "Беркуту" допомагає налагодити взаємостосунки з місцевим населенням: на Донбасі це слово викликає довіру і приязнь.

"Нам легше з цим", - підсумовують львів’яни.

Керівництво окремого підрозділу з числа присланих до краматорської міліції сил Львова утрималося від коментаря про те, чому правоохоронці під час служби використовують шеврони "Беркуту".

Все те саме

Самі львів’яни не акцентують уваги на своїх шевронах.

"Ми - прості міліціонери, ми робимо свою роботу, і намагаємося робити її добре", - каже капітан Тарас Сало.

Тим більше, твердять вони, ні з чим екстраординарним у столиці Донецької області вони наразі не стикались.

"Вулиця є вулиця. Небезпека може чигати за будь-яким рогом, що у Львові, що у Краматорську", - каже Ігор Лазаряк

"Найчастіше доводиться мати справу з людьми, які вип’ють трохи зайвого і заважають іншим громадянам", - говорить капітан Сало, і додає: дрібне хуліганство після чаркування є найбільш поширеним правопорушенням і у Львові.

Начальник краматорської міліції Сергій Кондрашенко, з огляду на напружену ситуацію на Донбасі, був би не проти заборони продажу спиртного у місті після 8 вечора. Міськвиконком навіть ухвалив був таке рішення, однак воно має рекомендаційний характер і фактично не виконується.

Автомат на смітнику

"Одного разу перевіряли автомобілі і вилучили нелегальну зброю", - намагаються львів’яни згадати менш типові правопорушення, з якими їм доводилося стикнутися в Краматорську.

Тут же додають: "У Львові цього добра зараз теж достатньо".

Нелегальної зброї у Краматорську останнім часом побільшало, кажуть у тутешній міліції.

Нелегальної зброї у Краматорську останнім часом побільшало, кажуть у тутешній міліції.


Сергій Кондрашенко каже, що випадків вилучення нелегальної зброї у Краматорську протягом останнього часу значно побільшало.

"Думаю, нам ще на десятиріччя вистачить її вилучати", - цілком серйозно каже він.

Однак наразі, за його словами, нелегальну зброю злочинці у місті практично не застосовують.

"Ми весь час заохочуємо здавати її добровільно. Нормальні люди бояться зброї в принципі – думаю, ті, хто якимось чином заволодів нею раніше, вже помаленьку її скидають чи закопують", - каже підполковник Кондрашенко.

Ніби на підтвердження його слів – свіже зведення краматорської міліції. Минулого тижня 45-річний мешканець міста знайшов автомат Калашникова з 23 патронами просто на смітнику біля свого будинку. Міліція вилучила знахідку і відкрила справу за фактом незаконного поводження зі зброєю.

Сепаратисти

Ще одна стаття Кримінального кодексу, про яку краматорська міліція змушена останнім часом згадувати частіше, – "Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань".

Взагалі-то боротьбою з сепаратизмом займається не лише міліція, а й СБУ, прокуратура та й, за великим рахунком, Збройні Сили, проте начальник краматорської міліції каже, що взаємодія між усіма силовиками в місті перебуває на найвищому рівні.

"На даний момент у цьому місті всі роблять все, і не важливо – твоє це чи моє. Якщо ми ще й собачитися між собою почнемо, інформацію недодавати одне одному чи ще щось подібне, то ми тут не виживемо", - емоційно каже він.

Часом затриманих краматорською міліцією бойовиків доводиться передавати "нагору", для обміну на українських полонених.

"Звичайно, наших солдатів треба рятувати. Але те, що ми злочинця обміняли на нашу людину, - це ж не означає, що він амністований. Звинувачення проти нього залишається в силі, кримінальна справа проти нього є. Він перебуває в розшуку, і рано чи пізно ми його зловимо й покараємо. А треба буде – обміняємо ще раз", - пояснює Сергій Кондрашенко.

Специфіка ситуації в Краматорську, як, втім, і в багатьох інших містах Донбасу, - в тому, що немала частина місцевих мешканців, м’яко кажучи, не підтримують проведення антитерористичної операції.

Нещодавно міліція

Нещодавно міліція "стіною" стала між противниками та прихильниками мобілізації, які мітингували у центрі Краматорська


"Нещодавно у місті був мітинг проти мобілізації. На те саме місце прийшли проукраїнські активісти. Міліціонери просто стали стіною між ними і не допустили жодного ексцесу. Хоча уявіть собі: по триста людей з кожного боку, всі накручені, мало що могло б статися", - каже підполковник Кондрашенко.

Показники ростуть

У краматорській міліції не називають абсолютних цифр, які б характеризували криміногенну обстановку в місті, однак її начальник каже, що показники злочинності у всіх великих містах Донбасу, підконтрольних Києву, останнім часом зросли.

"Але це через те, що ми реєструємо правопорушення, скоєні не лише на території міста, а й на окупованій території. Люди приїжджають звідти – у когось автомобіль вкрали, у когось приміщення зайняли. Ми на ту територію виїхати не можемо, але реєструємо, і так отримуємо приріст. По суті ж ситуація у порівнянні з минулими роками не змінилася, а розкриваність у нас навіть зросла", - каже Сергій Кондрашенко.

"Як удома"

А чи відчувають якусь особливу напругу від несення служби у Краматорську львівські міліціонери?

Вони повторюють: принципової різниці між Львовом і Краматорськом не помітили.

"Зустріли тут, як удома. Місцева міліція у всьому допомагає, одні погони все-таки носимо", - каже капітан Тарас Сало.

Питаю: а як склалися стосунки з місцевими мешканцями?



"Захистимо нашу Україну і всіх" - обіцяють міліціонери, намальовані у холі краматорського міськвідділу


"Працюємо у звичайному режимі, ворожого настрою не відчуваємо", - каже прапорщик Ігор Лазаряк.

"Люди спочатку думають, що це військові, і тільки згодом розуміють, що це – такі самі міліціонери, як і ми", - пояснює краматорський правоохоронець, який патрулює тутешні вулиці разом з львів’янами.

Воно й не дивно: місцеві ППС-ники носять "класичну" синю міліцейську форму, колишні "беркутівці" зі Львова ходять по місту у камуфляжі кольору хакі.

Поговоривши з перехожими у центрі Краматорська, можна переконатися, що справді дуже мало хто з них взагалі знає, що у місті працює міліція зі Львова.

Довідавшись про це – реагують по-різному.

Хтось – посміхається і каже, мовляв, побільше б хлопців звідти приїжджало. Хтось – не розуміє, навіщо це потрібно: "Ми ж по Львову не ходимо, їх не охороняємо".

А один зі співрозмовників глибокодумно зауважує: "Лиш би мир був, а хто вулиці патрулює, не має значення".

BBC
Коментарі читачів
  • Украина sprava 11 березня 2015   11:07

    И как это понимать...??? На уніформі львів’ян - призабутий у столиці шеврон "Беркута", розформованого рік тому спецпідрозділу МВС, кількох співробітників якого зараз судять за звинуваченням у причетності до масових розстрілів на Майдані Незалежності.

    "Юридично "Беркут" розформований, але в душі ми все одно залишаємося "беркутами", - каже прапорщик Ігор Лазаряк.

    Норми закону про міліцію забороняють львівським правоохоронцям надавати оцінку подіям, котрі призвели до зміни влади в Україні у лютому минулого року.

    Однак вони говорять, що шеврон "Беркуту" допомагає налагодити взаємостосунки з місцевим населенням: на Донбасі це слово викликає довіру і приязнь.

    "Нам легше з цим", - підсумовують львів’яни.

    Керівництво окремого підрозділу з числа присланих до краматорської міліції сил Львова утрималося від коментаря про те, чому правоохоронці під час служби використовують шеврони "Беркуту". Это не милиция, это так и остались МУСОРА...!!!

Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: