Забезпечення мешканців прифронтових регіонів житлом — болюча тема. Деякі з цих людей залишилися буквально без даху над головою, адже їхні будинки були знищені під час бойових дій або є непридатними для проживання. Цю проблему намагаються розв’язувати різними шляхами: коштом місцевих бюджетів, завдяки допомозі благодійних фондів, а нещодавно Уряд передбачив компенсації за пошкоджене житло.
Житло для тих, хто мешкає «на нулі»
Як повідомляє
сайт vchasnoua.com, на Донбасі вже не перший рік працює гуманітарна місія «Проліска». Її представники знаходять міжнародних донорів і спрямовують отримані кошти на допомогу місцевим мешканцям, чиї домівки постраждали від обстрілів. Крім того, волонтерам вдалося переконати обласну військово-цивільну адміністрацію виділити будматеріали з резервного фонду.
За словами керівника «Проліска-Авдіївка» Родіона Лебедєва, вперше за 5 років будматеріали надійшли у селища Опитне та Піски. Для тих людей, хто за станом здоров’я не може самотужки виконувати ремонтні роботи, гуманітарна організація наймала робітників.
Крім того, організація впроваджує програму придбання житла за кошти ООН. Щоправда, виключно для громадян, які живуть фактично на лінії фронту. Минулого року за цією програмою придбали 15 будинків і вивезли людей, які мешкали у дуже важких умовах.
Уряд затвердив порядок компенсацій
Між тим Кабмін затвердив порядок виплати компенсацій мешканцям Донбасу, житлові будинки яких було зруйновано під час воєнних дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації. Компенсацію зможуть отримати як громадяни України, так і іноземці та особи без громадянства. Умовою отримання виплат є володіння житловим приміщенням, що знаходиться на контрольованій владою України території та було зруйновано після 14 квітня 2014 року.
Розмір компенсації визначатимуть за середніми показниками витрат на будівництво житла в інших областях України. Але у будь-якому випадку постраждалий власник житла зможе отримати від держави максимум 300 тисяч гривень.
Правозахисники далекі від оптимізму
В Українській Гельсінській спілці зазначають, що на практиці отримати компенсацію доволі складно. У якості прикладу правозахисники наводять наступний випадок: на подвір’ї будинку у смт Північне міста Торецька вибухнула керована протитанкова ракета. Був пошкоджений житловий будинок і господарські споруди, сам господар втратив слух.
Але компенсацію досі не вдалося отримати. Причина — не врегульований механізм виплат. Тому юристи УГСПЛ готують позов до суду про стягнення компенсації за шкоду, отриману в результаті теракту.
Можливо, після рішення Кабміну ситуація зміниться на краще. Але правозахисники вважають, що обмеження максимального розміру компенсації сумою у 300 тисяч гривень порушує права постраждалих.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.