7 липня 2023   14:30   1457

Суд почав руйнувати "похоронну монополію" у Краматорську

Суд почав руйнувати "похоронну монополію" у Краматорську
27 червня 2023 року Донецькій окружний адміністративний суд визнав противоправним та нечинним Розпорядження голови Краматорської військової адміністрації, яким було запроваджено нові правила огляду мерців у місті, які робили неможливим поховання без участі муніципальної ритуальної служби.

Про це інформує ДІЙ-Краматорськ

Практично відразу після свого призначення на посаду голови військової адміністрації Олександр Гончаренко ухвалив рішення "Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров`я Краматорської територіальної громади", згідно з яким, медичні працівники можуть оглядати трупи виключно в спеціально обладнаному місті на території Міської лікарні №3. При цьому, доставляти туди небіжчиків мають виключно працівники КП "Ритуальна служба" за кошти родичів померлого. Така схема відразу значно підвищувала конкурентну перевагу комунальної служби перед приватними гравцями ринку, бо саме її співробітники були першими, з ким контактують родичи померлого. Формальним приводом запровадження таких правил були обстріли Краматорська, які, на думку Олександра Гончаренко, наражають на небезпеку медичних працівників у разі проведення огляду трупів за містом їх виявлення. Українське законодавство дозволяє проводити поховання певної категорії небіжчиків, якщо лікарі без ростину можуть бути переконані у природній причині смерті (мова йде перш за все про літніх людей та осіб, які знаходилися на амбулаторному лікуванні з різноманітними важкими хворобами). Й більшу частину таких поховань здійснювали різноманітні приватні структури, які через не зовсім офіційні канали у правоохоронних органах дізнавалися про факт смерті та нав'язливо починали пропонувати родичам померлого свої послуги.

Позивачем по цій справі була мешканка Краматорська, яка через нові правила не зуміла самостійно поховати свою бабцю та була вимушена скористатися фактично нав'язаними послугами комунального підприємства. За матеріалами справи, у жовтні 2022 року у себе вдома померла бабця позивачки, якій на той час біло майже 90 років. Вона звернулася до головного лікарі Лікарні №3 з проханням видати свідоцтво про смерть без проведення розтину. У відповідь, керівництво лікарні, посилаючись на зазначення розпорядження голови військової адміністрації, повідомило, що свідоцтво про смерті може бути видане лише після встановлення факту ненасильницької смерті, а для цього померлу треба доставити до патологічного відділення 3 лікарні. Зробити це можуть лише співробітники муніципальної похоронної служби. Ці послуги з доставлення тіла до лікарні, його зберігання там та зворотне доставлення до місця поховань коштувала позивачці 8596 гривень. На думку жінки, це порушило її право обирати надавача послуг з поховання, яке гарантує їй Закон України "Про поховання та похоронну справу".

Аналізуючи нові правила огляду трупів, суд дійшов висновку, що визначення місцем огляду трупів приміщення патологоанатомічного відділення КНП «Міська лікарня №3» та доручення здійснення їх огляд лише співробітниками патологоанатомічного відділення цієї лікарні на постійний основи мають несприятливі наслідки для жителів міста Краматорська. Згідно Порядку огляд трупу в закладі охорони здійснюється у медичних закладах, як виняток із правил, лише за виключних обставин (обстріли, проведення бойових дій тощо). Тому визначення відповідачем огляду трупів лише в приміщення КНП «Міська лікарня №3» та її лікарями, суд вважає таким, що не відповідає Порядку. Також визначення відповідачем щодо транспортування трупів до місця огляду виключно транспортом та співробітниками КП «Ритуальна служба» нівелює можливість конкуренції в даній сфері та обмежує право щодо вільного обрання виконавця таких послуг.

На думку суду, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим. Суд переконаний, що посилання військової адміністрації на загрозу життю та здоров`ю лікарів, як на підставу прийняття спірного рішення, суд вважає неспроможними, оскільки Краматорськ знаходиться на значній відстані від лінії фронту, а обстріли здійснюється по всій території України.

Виходячи з цього, Донецькій окружний адміністративний суд визнав зазначене рішення голови Краматорської військової адміністрації протиправним та нечинним. Це рішення ще не є остаточним й можу бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.
Kramatorsk.INFO
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: