7 квітня 2025   14:33   416

Як впоратися з нервовим напруженням: поради лікаря

Як впоратися з нервовим напруженням: поради лікаря
У сучасному світі шалених швидкостей та інформаційної перенасиченості нервове напруження є постійним супутником життя.

Численні щоденні турботи, запарка на роботі, конфлікти в колективі чи сім'ї, фінансові негаразди - все це може викликати нервове напруження, а тим більше в умовах війни, тягар якої вже понад три роки відчувають наші співвітчизники.

Кожен з нас не раз чув фразу «Всі хвороби від нервів». Дійсно, тривале нервове напруження може стати причиною серйозних недуг: гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, діабету другого типу, деяких видів раку, виразки шлунку та кишечника, психосоматичних та психічних розладів, зниження імунітету. У стані нервового напруження людина не відчуває радощів життя, втрачає можливість раціонально вирішувати повсякденні проблеми, продуктивно працювати, успішно навчатися. Хоча в більшості випадків нервове напруження, не викликаючи ускладнень, може пройти без якихось серйозних втручань, потрібно знати, як впоратися з подібним станом, щоб уникнути його можливої деструктивної дії.

По-перше, проаналізуйте ситуацію стосовно причини нервового напруження та зробіть спробу її нівелювати, якщо це, наприклад, конфлікт вдома чи на роботі.

*Спробуйте, як кажуть, взяти себе в руки, підпорядкувати собі власну свідомість.

*Проводьте більше часу на свіжому повітрі, надавайте перевагу прогулянкам, улюбленим заняттям, які дозволять скинути напругу, що накопичилася за день, і позбутися негативних нав'язливих думок.

*Приділяйте фізичним вправам принаймні 30 хвилин протягом хоча б 5 днів на тиждень (ходьба, плавання – чудові вправи).

*Розслабитися, заспокоїтися і налаштуватися на позитивний лад допоможуть гарячий душ або ванна з додаванням кількох крапель улюбленого ефірного масла. Приймайте душ чи ванну не більше 15-20 хвилин.

*Оганізуйте свій час та побут, поверніть контроль над своїм життям. Складіть список справ, розставте пріоритети. Робіть багато невеликих перерв (наприклад, 5 хвилин щогодини).

*Спробуйте дихальні вправи, медіацію, йогу, прогресивну м'язову релаксацію (напруження та розслаблення груп м'язів) та інші методи розслаблення.

*Ведіть здоровий спосіб життя. Відмовтеся від тютюну, уникайте алкоголю, надмірної кількості кофеїну (кави, чаю, коли, шоколаду). Дотримуйтеся збалансованого харчування.

*Створіть комфортну домашню обстановку, що сприятиме здоровому сну.

*Не закривайтесь в собі, говоріть з друзями, рідними, партнерами про те, що вас турбує.

*При потребі проконсультуйтеся із спеціалістом. Психотерапія («розмовна терапія»), спрямована на подолання нервового напруження. Розмова з фахівцем допоможе вам опрацювати свої думки та знайти рішення, яке все розставить на свої місця. І ви відчуєте в собі здатність залишатися ефективним працівником, повноцінним членом суспільства, а головне - психічно та фізично здоровою людиною.

Бережіть себе і будьте здорові!

Лікар з гігієни праці відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних хвороб Краматорської районної філії ДУ «Донецький ОЦКПХ МОЗ» Леонід ПЕЛІФОСОВ.
Східний Проект
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: