Єврокомісар з питань оборони Андрюс Кубілюс цього тижня відвідає Вашингтон, аби переконатися, що більша увага США до Індо-Тихоокеанського регіону не створить прогалин у безпеці Європи, повідомляє Bloomberg.Адміністрація президента США Дональда Трампа може оголосити про потенційне скорочення американської військової присутності на європейському континенті під час відповідного військового огляду, який очікується цього літа. Безпека Європи все ще значною мірою залежить від Штатів і ситуація виглядає дедалі більш напруженою через продовження війни Росії проти України.
“Ми хочемо знати, які саме сили й засоби необхідно замінити, особливо стратегічні”, - сказав Кубілюс, маючи на увазі, зокрема, протиповітряну оборону й розвідку.
За його словами, ЄС повинен знати, скільки це буде коштувати та скільки часу знадобиться для того, щоб Союз міг “компенсувати” виведення будь-яких американських сил і засобів, “уникнувши прогалин”.
Цього тижня Трамп також пообіцяв нові поставки зброї Києву. Згідно з узгодженим механізмом, європейські союзники купуватимуть у США зброю для подальшої передачі її Україні. Кубілюс сказав, що договори ЄС не дозволять використовувати кошти Союзу для оплати поставок американської зброї Києву. Однак спеціальний кредитний фонд для спільних закупівель у розмірі 150 мільярдів євро ($174 мільярди) може допомогти країнам-членам “вивільнити” частину власних коштів для цих закупівель. Фонд відкритий лише для країн ЄС і деяких союзників, включаючи Україну і Норвегію, але не для Штатів.
США дали зрозуміти союзникам, що хочуть, аби ті купували американську зброю в міру свого переозброєння — перспектива, через яку деякі європейські країни почуваються не дуже комфортно, хоча часто й не мають іншого вибору.
Європа мобілізує фінансування і прагне скоротити бюрократичну тяганину, намагаючись запустити свою фрагментовану оборонну промисловість. На саміті минулого місяця в Гаазі країни НАТО також погодилися різко збільшити свої оборонні витрати — виконавши давню вимогу Трампа. Президент США своєю чергою підтвердив відданість Штатів взаємній обороні Альянсу.
Повідомлялося, що європейські союзники по НАТО почали “непублічну” підготовку до того, як Альянс має реагувати на потенційне скорочення присутності американських військ на континенті, попри те, що Вашингтон не надає чітких деталей стосовно своїх планів.
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.