24 грудня 2007
08:32
1559
Мешать коалиции мы не будем. Эксклюзивное интервью Януковича "Подробностям недели"
Окрім імовірних проблем з командою, Тимошенко доведеться долати ще чимало перешкод - приміром - нова ціна на газ чи рекордна інфляція. Можливо, тому опоненти помаранчевих так спокійно сприйняли відхід від влади і просто чекають перших помилок нового уряду.
Отже Віктор Янукович та "Партія регіонів" - знову в опозиції. Колишньому прем'єру до цієї ролі не звикати. Перше - після відставки - інтерв'ю з Януковичем ми записували у його резиденції під Києвом. Він нікуди не поспішав і був налаштований на дискусію про свої досягнення і помилки опонентів. Янукович не виглядав людиною, що програла бій. Лише - один з раундів. Ексклюзивне інтерв'ю лідера Партії регіонів.
Руслан Сенічкін: Вікторе Федоровичу, доброго вечора!
Віктор Янукович: Добрий вечір, Руслане!
Р: Вікторе Федоровичу, станом на сьогодні скажіть, будь ласка, ви і ваша політична сила, як ви вважаєте - ви програли? Як ви оцінюєте результати виборів для Партії регіонів?
Я: Ну, я хотів би почати з того, що ми нормально попрацювали 5 місяців 2006-го року. От якщо подивитись, я підготував тут невеличку таку табличку. От, 5 місяців починаючи з серпня до грудня 2006-му ми працювали, я сказав би, так - нормально, і ми готові відповідати і відповідаємо за цей період часу, поки працював мій уряд. У 2007-му році ми працювали нормально три місяці - січень, лютий і березень. Фактично з квітня місяця - от я умовно це писав - це чорні дні не тільки для партії регіонів, я вважаю і для всієї країни коли була нестабільна політична ситуація і ми жили в таких умовах. Що стосується результатів виборів, - безумовно ми перемогли на цих виборах: ми отримали більше 34-х відсотків і отримали більшу підтримку населення. Але цього виявилося недостатньо, щоб сформувати коаліцію і як результат сьогодні сформована коаліція "помаранчева". Правильно чи неправильно - покаже час. Ми побачимо, як ця командя, яка працювала в 2005-муц 8 місяців, до речі, як вона покаже зараз. Я вже казав - наші дії будуть у відповідності чи адекватними діям влади. Що стосується результатів, економічних результатів роботи, ми вважаємо, що ми як лідери коаліції, яку ми очолювали - ми отримали результати. Ми не можемо бути задоволеними результатами своєї роботи до кінця, але я вважаю, що ми в черговий раз зробили перевірку своїх сил і ми побачили, що в нас є дуже серйозний потенціал, і цей потенціал здатний працювати ефективно на країну і ми це побачили. Незважаючи на те, що фактично з квітня місяця минулого року нам не давали працювати і ми працювали в такій блокаді - не працює парламент, президент постійно мониторить дії уряду і відміняє ті чи інші постанови.
Тобто, коли була дестабілізована ситуація - в таких умовах працювати важко. Але тим паче ми отримали результат позитивний, хоча він був би набагато кращий ніж міг бути. Що ми зараз будемо робити? Ми обов'язково запропонуємо суспільству ту програму, яку ми напрацювали в нашому комітеті з реформ - ми її запропонуємо зараз суспільству. До речі - запропонуємо і уряду не прорив не зрозумілий, який він буде, а ми запропонуємо реальну програму реформ яка була напрацьована дуже високим рівнем фахівців. Я сказав би так - світового рівня фахівці готували цю програму. Яку ми не встигли презентувати в квітні, і далі це вже не мало сенсу, тому що приступити до цих реформ, до виконання цієї програми було не можливо. І друге - ми запропонуємо зміни до Конституції, які значно, на наш погляд, будуть впливати на децентралізацію влади, на створення умов розвитку країни. І підняття рівня відповідальності влади перед власним народом
Р: Ваша політична сила сформувала так званий тіньовий, опозиційний Кабінет міністрів. Якими будуть його перші кроки?
Я: Ну, перш за все, ми повинні в державі побудувати, я би сказав, інститут опозиції. Взагалі опозиція має мати обов'язки перед суспільством і перед державою і якісно їх виконувати. Тобто, ми піднімаємо рівень опозиції і фактично створюємо механізм контролю діючої влади. Наші дії будуть залежати багато в чому від того, як буде діяти уряд разом з президентом і разом з тією коаліцією, яка сформована в парламенті. Якщо їх дії будуть деструктивними, якщо вони не будуть на наш погляд відповідати інтересам країни і народу - ми будемо діяти жорстко.
Р: Як саме?
Я: Різними засобами - їх багато, в залежності від обставин. Ну наприклад якщо подивитись на перші кроки, а вони свідчать про те, що почалися фактично знову люстрації кадрів, як це було в 2005-му році - тобто, прихильників Януковича знову почали звільняти з посад за політичними знаками. Фактично - це політичне переслідування людей. І я вважаю, що ми повинні попередити сьогодні владу, щоб сьогодні підходила до цього виважено. Перш за все ніякому разі не можна звільняти фахівців, яких готувала держава. Фахівців вищого рівня - на різних рівнях влади. Це, мається на увазі, - і в міністерствах, відомствах, і в КМ і на місцях, тобто, в обласних, районних держадміністраціях. Цього не можна допустити, не можна допустити, щоб звільняли з роботи людей за їх політичні погляди й уподобання. Я вважаю, що це страшні часи 2005-го року, які пройшла Ураїна - повинні дати уроки владі. Яка знову, в черговий раз повернулася і робить тільки перші кроки. Я хотів би зробити застереження проти перерозподілу чи "пєрєдєлу" власності, тобто, так званої реприватизації. Ні в якому разі цього не можна зробити, тому відразу це відштовхне інвесторів від України, а це означає, що це буде негативно впливати на рівень економіки.
Р: А до яких заходів вдаватимуться ваша політична сила, якщо дії нинішньої влади вас не задовольнятимуть?
Я: Ну, заходи, які передбачені законом. Ви знаєте, що ми законослухняні люди, але недавно почув таку репліку, до речі від своїх друзів. Кажуть... мені кажуть - ви намагаєтесь грати шахами з вашими опонентами, а ваші опоненти беруть дошку з під цих шахів і б'ють вас по голові. Тому безумовно ми на це звернемо увагу, і ми вважаємо, що будь-які радикальні дії - вони ніколи пішли на користь державі. Ми завжди були проти радикальних дій. А що стосується жорстких дій, передбачених в законі.
Р: Акції протесту будуть?
Я: Безумовно, це можливі і акції і все що завгодно.
Р: Ваш уряд писав проект бюджету-2008. Зараз певні корективи зробить нова влада, новий КМ. Ви і ваша політична сила будете голосувати за бюджет-2008?
Я: Ну, я хотів би закінчити питання перше, яке ви мені... Формування опозиції - воно буде продовжуватись постійно і той уряд опозиційний, який ми зараз створили безумовно він буде доповнюватись чи поповнюватись людьми, які будуть приєднуватись до коаліції...до опозиції. Як з парламентських партій так і позапарламентських партій. Це будуть представники і громадських організацій. Тому ми будемо йти шляхом створення об'єднаної опозиції. І це ті кроки, які ми будемо робити найближчим часом.
Р: Такі цілі можна зробити тільки тоді, коли перебуваєш у владі. Щоб їх реалізувати - треба в ній бути. Сьогодні ваша політична сила і ви ведете певні переговори з блоком НУ-НС, або секретаріатом президента про формат широкої коаліції або будь-якої іншої коаліції, іншого формату?
Я: Ні, я вважаю, що всі переговори вже закінчились, вони вже припинені - тобто коаліція створена в парламенті і вона вже діє. І нажаль, ця коаліція - вона не життєздатна. Ну перш за все тому що вона має перевагу в один два голоси в парламенті. Як вона буде працювати - я не заздрю сьогодні ні уряду, ні цій коаліції. Це буде дуже важко робити. Але я хочу сказати, що ми не будемо ставити ніяких перепонів на шляху роботи цієї коаліції, якщо вона буде пропонувати реальний шлях розвитку країни. І не буде таких гучних популістських гасел, а будуть реальні кроки.
Р: Як ви вважаєте - скільки залишатиметься при владі уряд Тимошенко?
Я: Я не хочу тут гадати, я лише хочу сказати одне, що практика - та, яка запроваджена на Україні міняти уряди щорічно - починаючи з першого року незалежності - вона, безумовно, негативно впливає на життя людей. І треба створювати таку систему влади, яка б давала можливість владі стабільно працювати. Тоді буде стабільно жити і країна.
От я про це хотів би сказати - тому ми будемо пропонувати зміни до Конституції і суттєві зміни до Конституції.
Р: Скажіть будь-ласка - а можливі ще одні дочасні парламентські вибори?
Я: Все можливо - все буде залежати, я ще раз кажу, як буде діяти влада. Якщо вона буде діяти ефективно - ніхто не буде перешкоджати і хай вона працює стільки, як кажуть, скільки Бог відділив вік. А якщо вона не буде працювати ефективно, якщо ми побачимо що вона не здатна працювати ефективно - іншого шляху не буде. Тому що створення іншого формату коаліції в цьому парламенті неможливо зробити.
Тобто практично ми знаємо, що це буде неможливо. І депутати про це знають. Хоча сьогодні я от там декілька днів побув - я бачу що більшість депутатів така виважених, більша частина депутатів. Є там декілька крикунів, радикалів - але вони завжди були.
Р: А скільки може витримати, перебуваючи в опозиції, Партія регіонів, враховуючи кількість бізнесменів в вашій політичній силі. Адже для бізнесменів, перебуваючи в опозиції, і не при владі - це просто протипоказано.
Я: Справа в тому, що бізнес ніяк не пов'язаний із владою. Бізнес працює...от мій уряд працював рік і 4,5 місяців так от.. ми не ділили, ми не питали - покажи партійний квиток до якої ти політичної сили належиш. Бізнес працює, і працює собі і хай працює на здоров'я, на країну, на людей - платять податки і своєчасно, вкладають інвестиції в Україну, менше чиновників взятки дають, не розводять корупцію, от... Тому до бізнесу вимоги, я вважаю, яка не була влада, якого вона б не була кольору - завжди будуть вимоги одні - щоб бізнес працював на економіку країни, а влада повинна захищати інтереси бізнесу з існуючими законами і, безумовно діями, якщо це стосується експортерів. І це не має значення - хто в державну казну кладе доходи, яка політична сила. Врешті решт ми не повинні шукати у власні державі ворогів, ми всі живемо на одній землі. І всі повинні і зобов'язані шукати можливість як посилювати нашу державу, і як покращувати наше життя наших людей. І, до речі, дії опозиції також на це повинні бути спрямовані і ми саме так налаштовані.
Р: І останнє - як ви збираєтеся відзначати різдвяні та новорічні свята.
Я: Як завжди - вдома з сімєю, з синами, з невісткою, з онуками. Ну, з дружиною, безумовно.
Р: Подарунки...
Я: ...свати вважаю, що приїдуть, чи ми до них поїдемо.
Р: Подарунки вже є?
Я: Є! Є! Подарунки у нас завжди символічні - ми знаємо хто що полюбляє, як кажуть, в кого яке хобі. І це робимо символічно. Онук мені вже приготував - він мені вже по телефону сказав, що вже власними руками мені зробив подарунок.
Р: З наступаючим Новим роком і дякую за інтерв'ю.
Я: Дякую, і вас також з наступаючим Новим роком.
"Подробности"
Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.