5 вересня 2023   15:57   1905

Похоронна монополія у Краматорську: як це коментує влада

Похоронна монополія у Краматорську: як це коментує влада
Містяни скаржаться, що поховати померлого можна лише з комунальною службою, а перед цим обов'язково везти небіжчика до міського моргу - у підсумку все це дуже дорого

У Краматорську містяни скаржаться на те, що поховати померлого стало дорого - і це на тлі запинки підприємств в результаті російських обстрілів, а за новими правилами у краматорців немає можливості вибрати більш дешеві варіанти, тому що всі поховання здійснює комунальна "Ритуальна служба". Фактично у місті діє монополія на надання похоронних послуг.

Раніше Kramatorsk Post писав з посиланням на Центр громадського контролю "ДІЙ-Краматорськ", що майже відразу після свого призначення на посаду голови військової адміністрації Олександр Гончаренко ухвалив рішення "Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров`я Краматорської територіальної громади".

Згідно з цим рішенням, медичні працівники можуть оглядати трупи виключно в спеціально обладнаному місті на території Міської лікарні № 3, а доставляти туди небіжчиків мають виключно працівники КП "Ритуальна служба" за кошти родичів померлого.

Офіційним приводом запровадження цих правил були обстріли Краматорська, які, на думку голови МВА, наражають на небезпеку медичних працівників у разі проведення огляду трупів за місцем виявлення.

Через цю норму проблеми виникли у мешканки Краматорська, яка через нові правила не зуміла самостійно поховати свою бабцю та була вимушена скористатися фактично нав'язаними послугами комунального підприємства.

Вона подала позов до суду і у червні 2023 року Донецькій окружний адміністративний суд визнав противоправним та нечинним згадане розпорядження голови Краматорської військової адміністрації.

Суд переконаний, що посилання військової адміністрації на загрозу життю та здоров`ю лікарів, як на підставу прийняття спірного рішення, є неспроможним, оскільки Краматорськ розташований на значній відстані від лінії фронту, а обстріли здійснюються по всій території України.

Начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко з цим рішенням не згоден і наполягає на тому, що міська влада діє виключно в межах закону. У відповіді на запит видання "ОбщеЖитие" очільник міста повідомив, що зазначене рішення суду не набрало законної сили та оскаржується владою Краматорську в апеляційній інстанції.

Скільки коштує поховати людину у Краматорську

Олександр Гончаренко у відповіді на запит видання "ОбщеЖитие" повідомив, що станом на зараз "Ритуальна служба" надає послуги з поховання за цінами, встановленими у жовтні 2020 року.

Розцінки такі:

- копання могили - 1668,00 грн. (мінімальний перелік послуг);

- поховання – 506,00 грн. (мінімальний перелік послуг);

- ритуальна послуга – 1000 грн.;

- катафалк – 1500 грн.;

- доставка тіла в морг – 1000 грн.;

- додаткові послуги (за потреби споживача): завантаження – 1070 грн., та транспортна послуга – 1025 грн.

Міська лікарня №3 у свою чергу надає послуги із зберігання тіла померлого в морзі – 426,65 грн. за добу та підготовка тіла до поховання – 583,90 грн. Послуги надаються за розцінками та калькуляціями, встановленими лікарнею, сплачуються на користь лікарні.

"Ритуальна служба" також продає предмети ритуального призначення: гроби, вінки, хрести, постільну білизну, одяг тощо, які споживачі послуг мають змогу придбати за бажанням. Розцінки на товари встановлюються підприємством відповідно до виду, якості предмету, в асортименті. Товари обираються споживачем на власний розсуд.

"Усі товари та послуги сплачуються на рахунок підприємства, через відповідний договір-замовлення та з проведенням сплаченої суми через касовий апарат та вдачею чеку клієнтові. Комунальне підприємство акумулює кошти на своєму рахунку та направляє на розвиток свій та громади, сплачує належним чином податки, забезпечує роботою 60 сімей трудового колективу", - зазначає очільник міста.

Хто має право надавати ритуальні послуги у Краматорську

Гончаренко зазначив, що 2021 та 2022 року у Краматорську у похоронній галузі працювали ФОП Мартинов Сергій Вадимович, ФОП Лазуренко Валентина Панкратівна, ФОП Дмитрієв Дмитро - ці підприємці уклади відповідні договори із ритуальною службою. Строк дії договорів із Лазуренко та Мартиновим скінчився 31 грудня 2022 року.

Окрім того, з 2014 року у Краматорську без укладання відповідного договору та права на заняття цим видом діяльності працювали ще два підприємці - ФОП Лаврентьєва В. В. та ФОП Савельєва Н.А. За словами очільника Краматорська, ці підприємці використовували не зареєстровану працю робітників, не сплачували податків, тож місто зверталося до правоохоронних органів, щоб притягти їх до відповідальності за порушення порядку провадження господарської діяльності.

"Я не виносив жодного рішення, яке б припиняло діяльність (ЗАКОННУ ДІЯЛЬНІСТЬ!) суб’єктів господарювання в сфері надання ритуальних послуг, але мушу і буду вживати всі законні заходи задля боротьби з протиправною діяльністю та діяльністю без належних дозвільних документів", - зазначив Олександр Гончаренко.

Станом на зараз у Краматорську мають право надавати ритуальні послуги СКП "Ритуальна служба" та ФОП Дмитрієв Дмитро. Гончаренко запевнив, що інші підприємці, які мають бажання працювати в цій сфері, мають право звертатися за укладанням відповідного договору згідно до норм чинного законодавства.

Олександр Гончаренко також стверджує, що не має стосунку до надання ритуальних послуг у місті.

"Я та члени моєї родини не мають жодного відношення до ритуального бізнесу в місті. В свою чергу я, як очільник міста, зобов’язаний вживати всіх заходів задля повноцінного функціонування усіх підприємств комунального господарства та задля дотримання норм Закону з боку усіх підприємств, установ, організацій тощо", - сказав він.

Гончаренко також зазначив, що родичі померлого не можуть самотужки викопати могилу - це не передбачено законом.

"Відповідно до статті 10,12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" право надавати ритуальні послуги мають суб’єкти господарювання, які уклали відповідний договір про надання ритуальних послуг із ритуальною службою. Таким чином, документом, який надає дозвіл на заняття цим видом діяльності є відповідний договір. Тобто, інші особи не мають права здійснювати зазначену діяльність (копати могилу, тощо). Контроль за виконанням даної норми є як ніколи важливим у воєнний час, оскільки має бути посиленим контроль за несанкціонованими похованнями", - зазначив очільник міста.

Місто не може допомогти, якщо в родичів померлого немає грошей

Керівник міської військової адміністрації посилається на ст. 11 Закону України "Про поховання та похоронну справу", згідно з якою зобов’язання поховати померлого покладається на рідних померлого або на інших осіб, які взяли на себе таке зобов’язання. Він додав, що у Краматорську та в Україні в цілому не передбачено жодної програми для допомоги громадянам у похованні.

За рахунок коштів місцевого бюджету ховають самотніх громадян, учасників бойових дій, Героїв України, Героїв праці тощо. Витрати міського бюджету на поховання загиблих військовослужбовців-мешканців Краматорська склали у 2022 році 453 753 грн, у 2023 році – 302 057 грн.
KramatorskPost
Додати коментар

Якщо ви хочете залишити коментар, прохання авторизуватися або зареєструватися.

Останні новини: